O Vinárstve Bíro

Príbeh vinárstva sa začal písať v roku 1991, kedy vzniklo rodinné vinárstvo, ale začal sa už skôr, pretože pestovanie viniča a výroba vína má v rodine Bírových dlhodobú tradíciu. Ing. Juraj Bíro, ktorý vyštudoval vinohradníctvo na Morave, začal v roku 1993 s výsadbou vlastných vinohradov.

V roku 2018 s k vinárstvu pripojil syn Filip, ktorý je s vinárčinou spätý už odmalička. Vyštudoval vinárstvo na SPU v Nitre a povzbudený ziskom ocenenia „Nádej slovenského vinárstva za rok 2018“, sa pustil do ďalšieho rozvoja vinárstva.

Vyrábame víno z vlastných vinohradov o výmere 4,5 ha, ktoré sa nachádzajú v Nitrianskej vinohradníckej oblasti v obci Veľké Zálužie. Vinohradnícky hon Rapata je situovaný juhovýchodne v nadmorskej výške 250 m. Pestujeme odrody: Sauvignon blanc, Chardonnay, Rizling rýnsky, Rizling vlašský, Veltlínske zelené, Muller Thurgau, Semillon, Cabernet Sauvignon, Alibernet, Merlot. V roku 2019 sme vysádzali aj špeciality ako Milia, Rizling rituál(korenistý), Pálava a Hron. Pri výrobe radi experimentujeme a využívame moderné technologické postupy v kombinácií s tradičnými metódami. Našou filozofiou je vyrábať vína s nezameniteľným lokálnym charakterom.